Účinná ochrana zábradlia

Účinná ochrana zábradlia

V posledných rokoch sa smog stal v Európe čoraz väčším problémom. Znečistenie ovzdušia nepriaznivo ovplyvňuje nielen ľudí, ale odráža sa aj na množstve stavebných materiálov. Sadze na zábradliach sú faktorom, ktoré ich môže vážne poškodiť. Pozrime sa na spôsoby, ako ho chrániť.

Účinok sadzí na zábradlia

Sadze vznikajúce pri spaľovaní nízko kvalitných odpadkov, prípadne spaľovaním fosílnych palív a majú veľmi škodlivé chemické zloženie. Znečistenie sadzami na nerezovom zábradlí môže mať veľmi negatívne účinky. Na zábradlí z ocele AISI 304 sa môže v dôsledku usadzovania sadzí dokonca objaviť hrdza. Môže byť ťažké ju odstrániť, ak po zime nebudeme venovať pozornosť a nevyčistíme zábradlia. Ich vzhľad je spôsobený chemickou reakciou prvkov obsiahnutých v nečistotách s povrchom nehrdzavejúcej ocele. Pretože nerezová oceľ AISI 304 nevykazuje vysokú odolnosť voči kyselinám, na rozdiel od drahšieho náprotivku je riziko jej trvalého poškodenia nečistotami oveľa vyššie.

Čistenie nerezového zábradlia

Ak je naše nerezové zábradlie znečistené sadzami, jednoduché čistenie zábradlia nemusí stačiť. Ak však pravidelne vykonávame údržbu, môžeme sa chrániť pred nákladným čistením. Všetko, čo musíte urobiť, je umytie nerezového zábradlia čistou vodou, ktorá splachuje špinu z jej povrchu. Po vyčistení povrchu zábradlia sa odporúča použiť špeciálny čistiaci prostriedok, ktorý vytvorí neviditeľný filter na oceľovom povrchu a chráni nerezové zábradlie pred negatívnym vplyvom vonkajších faktorov vrátane kyselín. Ako teda možno konštatovať, nerezová oceľ, aspoň tá najčastejšie používaná, nie je zvlášť odolná voči kyselinám, preto by ste sa mali pravidelne starať o jej stav, aby ste ju nevystavili jej poškodeniu. Jeho drahší variant AISI 316 je však ideálny, ak chcete materiál, ktorý nevyžaduje osobitnú starostlivosť.