Kompozitné dosky

Výhody kompozitných dosiek na terase

Kompozitné materiály získali v poslednej dobe veľkú popularitu, pokiaľ ide o terasové a balkónové konštrukcie. Niet divu - kompozit (Wood Plastic-Composites - WPC) je skrátka pružný materiál, ktorý je vyrobený z kombinácie polymérov a drevných vlákien, t.j. drevená múka. Dosky vyrobené v tejto kompozícii kombinujú predovšetkým atraktívny vzhľad a mimoriadne útulný charakter.

Veľkou výhodou kompozitných dosiek je vysoká životnosť plastu. Kompozitné dosky sú odolné proti vlhkosti a relatívne nízkym teplotám. Sú tiež chránené proti UV žiareniu a pôsobeniu húb a lišajníkov rôznych typov, ako je mach. Vďaka svojmu vzhľadu vyzerajú veľmi priaznivo aj po veľmi drsnej zime. Nespornou výhodou je tiež to, že kompozitné dosky sú nehorľavé, čo ich chráni pred ohňom, napríklad v dôsledku elektrického skratu. Ďalšou výhodou je, že nevyžadujú pravidelnú údržbu. Dôvodom je skutočnosť, že sa na začiatku vytvárajú s cieľom zachovať dobrý stav po mnoho rokov. Z tohto hľadiska je starostlivosť obmedzená na čistenie dosiek, napríklad pomocou tlakovej umývačky. Za zmienku stojí tiež ľahkosť montáže kompozitných dosiek. Konštrukcia je zvyčajne rýchla a efektívna, a to vďaka tomu, že výrobcovia kompozitných materiálov obvykle ponúkajú hotové systémy na ich montáž, čo určite urýchľuje inštaláciu na terase.

Nevýhody kompozitných dosiek

Veľkou nevýhodou, ktorá v niektorých prípadoch môže eliminovať plány na nákup kompozitných dosiek, je ich relatívne vysoká cena. To sa pohybuje v priemere 30-45 eur za 1m², samozrejme, táto cena sa vzťahuje na dosky a môže sa líšiť v závislosti od výrobcu a typu materiálu. Vyššie materiálové náklady sú, samozrejme, synonymom zvýšenia rozpočtu, ktorý sa použije pri stavbe terasy z kompozitov.

Je však potrebné si uvedomiť, že tieto peniaze sa použijú na prvotriedne materiály, čo má za následok väčšie pohodlie pri používaní, napríklad z dôvodu nedostatku nutnosti impregnácie a zdĺhavej údržby. Je tiež potrebné si uvedomiť, že cena kompozitných dosiek je obvykle nižšia ako cena exotických drevených dosiek (záleží to samozrejme na druhu).

Kompozitné dosky a zábradlie z nerezovej ocele

Aby sa maximalizovali výhody terasy z kompozitných dosiek, stojí za to investovať do vhodného zábradlia. Ideálnym riešením je zábradlie z nerezovej ocele, pretože jeho vlastnosti pomáhajú udržať štruktúru v naozaj dobrom stave po mnoho rokov. Kompozitné dosky sa hodia na zábradlia s drevenými prvkami, preto by ste mali uvažovať o kúpe tohto typu zábradlia pre svoj vlastný domov. Je potrebné pamätať na to, že v horúcich dňoch sa z kompozitných dosiek môže dostať veľa tepla, preto by ste sa mali postarať aj o správne zastrešenie. Dekoratívna terasa s markízou alebo záhradný dáždnik tu môžu byť skvelým riešením.