Vŕtanie do kovu, dreva a skla

Vŕtanie do kovu, dreva a skla

V závislosti od druhu materiálu potrebujeme iný vrták. Správny nástroj nám zabezpečí rýchlu a efektívnu prácu pri montáži zábradlia z nehrdzavejúcej ocele, skladaní dreveného nábytku alebo skrutkovaní rôznych sklenených prvkov. Z tohto dôvodu stojí za to vedieť, ako vyzerajú vrtáky na kov, sklo a drevo a ako ich rozlíšiť.

Vŕtaky do kovu a ocele

Dnešné vrtáky do kovu a ocele sa vyznačujú vysokou odolnosťou a trvanlivosťou, a preto sa dajú úspešne použiť v extrémne tvrdých materiáloch. Ak máte v pláne vyrobiť dieru v kovovej štruktúre, je lepšie mať vrták, ktorý obsahuje prísady kobaltovej zliatiny alebo je vyrobený z vysoko-rýchlostnej ocele. Na trhu sú tiež k dispozícii vrtáky na báze kobaltu (valcové a kužeľové), ktoré sa dajú použiť na vŕtanie otvorov pri vysokých teplotách. Ich výhodou je vysoká odolnosť proti oderu. Kovové vrtáky sa dajú použiť na výrobu hotových otvorov bez ďalšieho spracovania. Sú vynikajúce aj pri vŕtaní otvoru na nity.

Vrtáky do dreva a skla

Vrtáky do dreva sa najčastejšie používajú na výrobu otvorov v drevenom nábytku alebo iných podobných konštrukciách. Nerezová oceľ, z ktorej boli vyrobené, umožňuje presné vŕtanie otvorov s priemerom od 3 do 30mm. Ich výhodou je, že majú dve rezné hrany, ktoré spolu s doskami vytvárajú ostrý uhol, vďaka ktorému najskôr razia obvod a potom vyvŕtajú stred. Použitím špirálových drážok sa rezané triesky rýchlo dostanú von. Veľký otvor v dreve je možné ľahko vyrobiť pomocou plochého vrtáku, ktorý má jednoduchú štruktúru, bez špirály na odvádzanie triesok. Nie je to príliš presné, ale užitočné napríklad na vyvŕtanie otvoru pre kľučku dverí. Užitočné je aj točivé vŕtanie, vďaka ktorému môžete vytvárať otvory s veľkou hĺbkou a priemerom.Vrtáky do skla majú presné, ostré zúžené čepele, ktoré sú brúsené diamantom. Vďaka tomu môžete ľahko vyvŕtať otvor do sklenených aj keramických obkladov, porcelánu alebo iných materiálov s podobnou štruktúrou.